Safari, güvenlik protokollerinde değişikliğe gidiyor

Safari, güvenlik protokollerinde değişikliğe gidiyor

Safari, güvenlik protokollerinde değişikliğe gidiyor

Apple, iOS 14.5'te göz atma verileri ile Google arasına fazladan duvarlar koyuyor. Cupertino'nun teknoloji şirketi, Google Güvenli Tarama hizmetini kendi sunucuları üzerinden yeniden yönlendirmeye hazırlanıyor.

Apple'ın Sahte Web Sitesi Uyarısı, Safari kullanıcılarını kimlik avı dolandırıcılığından korumak için uzun süredir Google Güvenli Tarama veritabanıyla çalışmaktadır, ancak iOS 14.5'ten başlayarak Apple, Google'ın sizden alabileceği bilgi miktarını sınırlamak için sunucuları aracılığıyla aracılık edecektir.

Apple’ın bilgi sızıntı riskini sınırlayabileceği düşünülüyor

MacRumors‘ın haberine göre, veritabanı Safari’ye şüpheli kimlik avı ve kötü amaçlı yazılıma sahip web sitelerinin bir listesini sağlıyor. Bir web sayfasını her ziyaret ettiğinizde Safari, URL’yi Google’dan gelen listeyle karşılaştıracak ve bir eşleşme algıladığında, bilgisayarınızı riske atmak üzere olduğunuz konusunda sizi uyaracak.

Chrome ve Firefox gibi, Safari de 32 bitlik bir karma öneki kullanarak tam URL'yi şifreleyen Google Güvenli Tarama Güncelleme API'sını kullanır. Bu şekilde, Google ziyaret etmeye çalıştığınız web sitesini asla bilmez, ancak yine de IP adresiniz gibi bilgileri toplayabilir.

Ayrıca iOS 14.5 ile Apple'ın kendi sunucuları üzerinden bir proxy sunucu kullanarak bilgi sızıntısı riskini azaltabileceğine inanılıyor.

Son olarak, bu değişikliğin iOS 14.5'teki gizlilik güncellemelerinden sadece biri olduğunu not edelim. Bildiğiniz gibi, bir diğer önemli özellik de Apple'ın Uygulama İzleme Şeffaflığıdır; bu, uygulamalarınızın sizi diğer uygulamalarda ve web sitelerinde izlemek için izninizi istemesini gerektirir.

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0