Girişimciler için Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamayı ana çatıdan ele aldığımızda üç ana alt başlık var. Biri SEO, diğeri performans pazarlaması ve diğeri sosyal medya pazarlaması. Konumlandırma ile başlayacak olursak, burada vermek istediğim tavsiye, açıkça Girişimcilerin sınırlı bütçelerle iyi çalışmasını sağlamaya dayalı bir stratejidir.

Girişimciler için Dijital Pazarlama Stratejileri

Dijital pazarlamayı ana çatıdan ele aldığımızda üç ana alt başlık var. Biri SEO, diğeri performans pazarlaması ve diğeri sosyal medya pazarlaması. Konumlandırma ile başlayacak olursak, burada vermek istediğim tavsiye, açıkça Girişimcilerin sınırlı bütçelerle iyi çalışmasını sağlamaya dayalı bir stratejidir.

Öncelikle tüm anahtar kelimelerimizi ve hedef kelimelerimizi çıkarmamız gerekiyor. Bu amaç için çeşitli araçlar mevcuttur. Hem kendi sitemizi hedeflediğimiz anahtar kelimelerin hem de rakiplerimizin gözden kaçırmış olabileceğimiz şeylere önem verdiği anahtar kelimelerin kaldırılması. Ayrıca, endüstrinin artan dinamikleri göz önüne alındığında, üçüncü partiden partiye değişiklik gösterebilen periyodik anahtar kelimeleri düşünebiliriz. Dolayısıyla bu sürece ilk adım olarak anahtar kelime araştırması ile başladığımızda, hedef kelimelerimizdeki rekabeti ve getireceği faydaları ve kullanıcının niyetlerini kategorize ederek bir yol haritası oluşturmamız gerekiyor.

Öncelikle rekabeti düşündüğümüzde süreci şu şekilde yönetmeliyiz; Çok rekabetçi kelimeler varsa, bize uzun vadeli başarı ve uzun vadeli getiri sağlayacağı için uzun vadeli bir yatırım için değerlendirilebilir, bu nedenle kısa vadede geri dönüş olmayacağı açıktır. Bununla birlikte, anahtar kelime için yapılan yüksek arama hacmi nedeniyle uzun vadeli faydalar oldukça yüksek olacaktır. Ancak kısa vadede sonuç elde etmek istiyorsak az sayıda arama ile daha satış odaklı kelimelere odaklanmalı ve daha uzun kuyruklu kelimelere odaklanarak SEO çalışmasını yapmalıyız.

Bu durumda, genellikle 3-4 kelimeden oluşan anahtar kelimeleri veya nerede, nasıl, kimle, kimle gibi soru odaklı anahtar kelimeleri arayacak ve bunları yanıtlayacak ve bunlara dayalı bir strateji oluşturacaktır. Daha küçük arama hacimlerine hitap ederken, ilk sayfalara daha kısa sürede ulaşmamızı sağlayacak bir strateji oluşturacaktır. Diğer bir deyişle, bir anahtar kelimeye aylık 500 bin arama ile ulaşmaktan çok daha mantıklı bir strateji, 2 ayda 20 bin arama yapan bir anahtar kelimeye ulaşmaktır. Böylelikle elde ettiğimiz iyileşmeyi de beraberinde getirerek çok daha büyük ölçekte çalışmalara başlayabileceğiz. Bu nedenle uzun vadeli beklentiler, uzun vadeli strateji, uzun vadeli sabır, bütçe gibi zorluklarla uğraşmak zorunda kalmayacağız. Dolayısıyla girişimciler için kısa vadeli dönüşlerin uzun vadeli kazanımları desteklemesi adına kullanılması çok doğru bir strateji olacaktır.

Buna dayanarak bir örnek verecek olursam, elbise kelimesi son derece geniş bir kelimedir. En çok arananlardan biridir, birden çok segmente hitap eder ve birden çok arama amacına hizmet eder. Ama takım elbise dediğimizde aramaların sayısı daha da düşüyor ama kendi sektöründe, erkek giyim alanında oldukça otoriter bir kelime ve rekabeti en yükseğe yakın olan rekabetçi bir anahtar kelime. Buradan başlayarak bir elbise kadar uzun süreli olmasa da uzun vadeli bir süreç inşa edebileceğiz ama "dar kesim" dediğimizde çok daha niş bir alana geçeceğiz. Belki orada bu süreyi doğrudan 12 ay - 10 aylık işten belki 4 - 5 aya indirebiliriz. Bu sayede elde ettiğimiz başarı daha sonuç odaklı ve daha kısa olacaktır.Mavi dar kesim elbiseye odaklanırsak belki hedefimizi 2 aya indirdik ve 2 ay içinde ticari bir dönüş için duruma daha erken döneceğiz.

Buna dayanarak, arama sayısına ve anahtar kelime rekabetine ve ayrıca anahtar kelime arama niyetinize dikkat edilmelidir. Bu nedenle, birisinin o anahtar kelimeyi aramasının birincil nedeni, size yaptıkları doğrudan katkıyı da ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle, elbise modeli arayışı, takım elbise maliyetinden daha fazlası olabilir. Bununla birlikte, elbise modelleri arayan kişinin on binlerce ürün arasından seçim yapmayı düşündüğünü göz önünde bulundurarak, satışa dönüşüm oranı ve ürünü satın almak için kesme olasılığı neredeyse yok denecek kadar az olacaktır. Ancak takım elbise fiyatlarından bahsettiğimizde fiyat kelimesinin doğrudan satın alma yaklaşımı olduğunu ve alacağımız ürünün, arama sayısı daha az olsa bile doğrudan ticari faydası olacak bir arama olduğunu açıkça görebiliyoruz.Sonuç olarak, SEO stratejileri uzun anahtar kelimeler, soru odaklı anahtar kelimeler, düşük arama anahtar kelimeleri ve ticari etkileşim gibi anahtar kelimeler, işlemsel satın almalar kısa vadede bizi daha çok getirecektir, elbette kadın modeller gibi çok daha fazla aramayla anahtar kelimelere öncelik verebiliriz, ancak yalnızca KPI'larımıza odaklanan bir strateji olacaktır.

Yani marka bilinirliğini çok daha hızlı artırmak istiyorsak, bu kadar çok arama ile kelimelerde görünür olmak, marka bilinirliğinin artmasına doğrudan katkı sağlayacak bir stratejidir. Bununla birlikte, bu aynı hızda doğrudan satış anlamına gelmez, ancak uzun vadeli getiri elde etmeye başlıyoruz. Bir örnek vermek gerekirse, bir hastanenin web sitesiyle konuşurken, geri bildirimlerden biri, web sitemizin trafiğini bir sonraki seviyeye taşımak istediğimizdi, şimdi bunlar grip belirtileri gibi kelimeler veya zaman zaman herkesin hastalanabileceği kelimeler olabilir rahatsız hissediyorsun. Baş ağrısı, sırt ağrısı gibi çok basit sözler olabilir, bu tür sözlerle hemen pozisyon aldığımızda trafikte çok hızlı bir artış olur ama burada hastane ticari kar elde edemez.Aramaların sayısı ne kadar azsa, doğrudan tıbbi durumun adıyla arayan kişileri hedeflediğimiz araştırmamızda sorgu için ziyaret hizmetine o kadar az dönüşebilir. Bu nedenle, bu açıdan bakarsak, ana çıkış noktamızın KPI'ları tanımlamak olduğu açıktır.

Marka bilinirliğini artırmak istiyor muyuz veya istiyor muyuz? Bu nedenle strateji bunlara göre tanımlanmalıdır. Performans pazarlaması ve sosyal medya pazarlamasını tek bir çatı altında değerlendiriyorsak, işte hedef kitlenizi belirleyerek erişim stratejiniz. Burada bir strateji oluştururken, insanların markaya olan güven algısının 7 sayfa görüntülemeden sonra oluştuğuna dikkat ederek adımlar atmalıyız, bu durumda Google'da herhangi bir kelimeye reklam koyarak dönebileceğini unutmamalıyız. yaklaşık 7 tıklama sonra bir satışa dönüştü, bu yüzden işin başarılı olup olmayacağını duyurdum. Geri ödeme varsa, bu ticari işlem başarılı olacaktır. SEO veya diğer alanlara yatırım yapabileceğimi düşünmek yanlış olur.Çünkü kullanıcılar sizi en az 7 kez gördüklerinde satın almaya başlarlar. Belki kullanıcılar ilk ne zaman göreceklerini hiç bilmediğimi söyleyecekler, sanırım ikincide hatırlıyorum, üçüncüde duydum, sanırım dördüncüye güveniyorum, beşinciye güveniyorum. çok iyi biliyorum, altıncı, alıyorum, tavsiye ediyorum, sektöre hakim olduğu için yaklaşmaya ve hatırlamaya başlayacağını biliyorum. Bu nedenle stratejimizi şu şekilde tanımlamamız gerekiyor.

Bu kitleyi pazarlamak yerine 1 milyona ulaşacak bir hedef kitlenin belirlenmesi, o kitlenin inanılmaz bir şekilde düşürülmesi ve 100.000 hedef kitle pazarlaması, belki de 10.000'lik hedef kitle, yapabilenler üzerinde etkili oluyor. daha alakalı bir satın alma kararı. Açıkçası, DC'yi 10.000 izleyiciyi hedefliyorum, bazen bu noktada işinizi optimize etmeniz mümkün olmasa da, genellikle performans pazarlama tasarımı bu şekilde Türkiye'deki herkes için, tüm yaş grupları, tüm cinsiyetler için mümkündür. dağıtım geliri veya tüm ilgi alanlarını hedefleme Açıkça büyük bir bütçe gerektirecek, ancak herhangi bir bilginizin olmadığı durumlarda uygulayabileceğiniz bir stratejidir.Performansın düşük olduğunu, performansın düşük olduğunu gördüğünüz illerin reklamlarının kapatıldığını, yaş gruplarının kapatıldığını, ilgi alanlarının düşük etkinlikle kapatıldığını görüyorsunuz. Düşük performanslı, düşük performanslı kategorileri analiz edip optimize ettiğinizde, her gün doğru şekilde analiz ettiğinizde, filtreler ayarladığınızda, odak grubunuzu, yüksek satın alma potansiyeline sahip hedef kitlenizi, ürününüzle doğrudan ilgilenen hedef kitleyi daha iyi tanımlamanıza ve ardından bir bu amaç için bütçe. Bunları bir araya getirin ve reklamlarınızı sürekli olarak yayınlamanın çok daha fazlası olduğundan emin olun. Uygun ve sürdürülebilir bir strateji olacaktır.

Buradan, yararlı olup olmadığını anlayabilirsiniz, bu araştırma markanız için Google'da yapılan aramaların sayısı ile sonuçlandığı sürece, insanlar reklamınızı gördükten sonra Google'da marka adınızı arama eğilimindeyse, bu olumlu olacaktır. satış için bunaltmasa bile sizin için imzalayın. Bu tabii ki çok, hedef kitlenizin ne olduğu çok önemli. Bu hedef kitlenin yapısına ve niteliğine göre sosyal medya platformuna odaklanmak daha uygundur. Twitter, Instagram, Facebook veya LinkedIn için daha uygun olsun, YouTube için daha uygundur. Bu, bu alan için daha spesifik içerik oluşturmamızı sağlayacaktır. Bu nedenle bu alandaki hedef kitleniz için kişiselleştirilmiş bir platforma uyarlanmış içerik stratejileri en sağlıklı ve en doğru etkinliği sağlayacaktır. Facebook ve Instagram gibi platformların stratejileri insanları ilgilendiren içeriği öne çıkarmaya dayandığından, gönderinizi doğrudan reklamda yayınlama ve bir bütçe ayırarak herkese gösterme fikri yanlış olur.

Bu şekilde, içeriğiniz organik olarak verimli ise, minimum tıklama bütçesi, minimum erişim maliyeti ile daha fazla kişiye ulaşabileceğiniz bir durum yaratacaktır, böylece reklama gittiğinizde hangi gönderi çok işe yarayacaktır. Daha düşük bir bütçeyle, gönderinin organik olarak kaç kişiye ulaşabileceğine bakarak karar verebilirsiniz, bu da size çok daha iyi bir getiri sağlayacaktır. Aynı şekilde, paylaşım konusunda aşırı bilgilendirici bir yaklaşımdan uzak durmaya çalışın, elbette bu sorundan bazı beslemeleri eleyebiliriz, özellikle Instagram gibi insanların motive olmak ve eğlenmek istediği alanlarda.Başka bir deyişle, asıl odak noktası insanların burada ne harcadıkları olmalı, kimse bilgi edinmek için Instagram'a gitmiyor, bilgiye ihtiyaç duyduğunda Google'dan arıyor, bu yüzden sosyal medyayı yönetirken insanların bulunduğu durumlardan kaçınmak kötü bir stratejidir. bilgi paylaşımında eğlenmek istersiniz. Özellikle arkadaşların farkındalığı, ünlülerin farkındalığı, eğlenme, eğlenme ve motivasyon, bu çerçevede hazırlanan sosyal medya yönetimi size en üst düzeyde erişim sağlayacaktır. Bu, sosyal medya paylaşımlarınızı hedef kitlenize ve özellikle Instagram gibi platformun davranış tarzına göre düzenlerseniz anlamına gelir. Başka bir deyişle, arkadaşlarıyla paylaşarak daha güvenilir olabilir, daha çok eğlenebilir, daha motive olabilir ve konular hakkında konuşmak için çok daha fazla erişime sahip olabilir. Mümkün olduğunca çok katılımı nasıl elde edeceğimize odaklanmalıyız.

En yüksek pay bir paylaşım payıdır, önceki paylaşım bir yorum paylaşımıdır, önceki paylaşım sadece bir erişim paylaşımıdır, bu nedenle bir paylaşıma dönüştürebilmek için bir yorum değil, elde edilebilecek en yüksek kâr olacaktır. yorumdan ziyade bir yoruma dönüştürün, yoldan geçenlere doğru aşağı kaydırın ve sadece zaman tüneline bakın.Konular genellikle B2C standartlarında yapılması gereken sosyal medya araştırmalarıdır. B2B tarafından sosyal medya ve dijital pazarlamanın oluşturulması çok daha stratejik bir temele dayanmaktadır. Bunun en iyi örneklerinden biri Linkedin Pazarlama'dır ve bunu ilerleyen bölümlerde açıklayacağım, dinlememenizi ve aynı şekilde çok iyi sıfır bütçeli pazarlama hedeflemesini şiddetle tavsiye ediyorum.


Ziyaret Etmek İçin Buraya Tıklayın

Tepkiniz Nedir?

like
2
dislike
0