En Çok Para Kazandıran Yazılım Dilleri

GitHub ekibine göre Java programlama dili, işverenler arasında en çok ihtiyaç duyulan programlama dilidir ve ayrıca yazılım mühendisleri arasında çok popülerdir...

En Çok Para Kazandıran Yazılım Dilleri

Java

GitHub ekibine göre Java programlama dili, işverenler arasında en çok ihtiyaç duyulan programlama dilidir ve ayrıca yazılım mühendisleri arasında çok popülerdir. Java dilini anlamayanların yazılım geliştiricisi olarak kabul edilmediğine dair pek çok söylenti var. Java dili ağırlıklı olarak bankacılık, akıllı telefonlar, oyunlar ve sunucular gibi alanlarda kullanılmaktadır. Akıllı telefonlar, Java'da en yaygın kullanılan alanlardan biridir. Yaklaşık 3 milyar telefondaki birçok uygulama ve sistem Java ile yazılmıştır. Öte yandan Java geliştiricilerinin ortalama yıllık geliri 364.000 TL'dir.

Kotlin

Kotlin yazılım dili, JetBrains'teki programcılar tarafından geliştirilmiştir. Daha sonra bu yazılım dili android'in resmi geliştirme dili haline geldi. Kotlin yazılım dilinin hızlı popülaritesindeki en büyük faktörlerden bazıları anlaşılması kolay ve özlü sözdizimidir. Java ile tam uyumlu olduğu ve Google tarafından desteklendiği için tam bir yazılım dili haline geldi. Dünya ortalamasına baktığımızda, Kotlin yazılım geliştiricileri yılda ortalama 400.000 TL kazanabiliyor.

C#

C# Microsoft tarafından .NET Teknolojisi için geliştirilmiş modern bir programlama dilidir. Esas olarak Windows işletim sistemi için uygulamalar geliştirmek için kullanılır. C# 'ın en avantajlı yönlerinden biri, basitliğinin uygulama ayrıntılarından çok algoritmalara odaklanmaya izin vermesidir. C# 'nin mevcut kullanım aralığı da çok yüksektir. Masaüstü uygulamaları, büyük web portalları ve mobil oyunlar gibi birçok kullanım vardır. Bir C# yazılım geliştiricisinin ortalama yıllık maaşı yaklaşık 413.000 Türk Lirası'dır.

Swift

Swift programlama dili, ios ve macOS platformları için uygulamalar geliştirmek üzere 2014 yılında Apple tarafından oluşturulan bir programlama dilidir. Bu kullanımı kolay dilin en büyük avantajlarından biri Apple tarafından kullanılmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi Swift programlama dili çok hızlı bir programlama dilidir. Swift yazılım geliştiricileri, dünya genelinde her yıl ortalama 417.000 TL kazanıyor.

Objective-C

Objective-c, C dilinin üzerine yazılmış nesne yönelimli bir dildir. 1980 Yılında Stepstone şirketinde geliştirilen bu programlama dili, C programlama dilinin söz dizimine benzer bir yapı kullanır. Objective-C, NeXT firmasınca 1988 yılında lisanslanmıştır. Objective-C, Apple ürünlerinin yazılımlarında sıklıkla kullanılan bir programlama dilidir. Objective-C ile uygulama geliştiren yazılım geliştiricileri ise yıllık ortalama olarak 434 bin Tl kazanmaktadırlar.

Python

Python, 1991 yılında Guida Van Rossum tarafından geliştirilen oldukça eski bir dildir. İlk çıkışından bu yana popülaritesini kaybetmemiş, aksine giderek daha popüler hale gelmiştir. Basit ve anlaşılması kolay dilbilgisi ile yeni başlayanlar için favori dillerden biridir. Python, matematiksel hesaplamalar, veri analizi, web geliştirme ve makine öğrenimi gibi alanlarda kullanılır. Python yazılım geliştiricileri yılda ortalama 441.000 TL kazanabilir.

Ruby

Ruby, kullanıcılara 1995 yılında tanıtılan, nesne yönelimli, esnek ve dinamik bir programlama dilidir. Ruby, 1995'ten beri popülerdir. Ruby programlama dili, XML programlama, Web uygulamaları ve yapay zeka destekli uygulamalar gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Ruby yazılım geliştiricileri yılda ortalama 525.000 TL kazanabilir.

Go

Ve listedeki en ucuz ve en popüler kodlama dilini bulduk. Go programlama dili, günümüzün en karlı dillerinden biridir. Google tarafından geliştirilen go yazılım dili Kasım 2009'da tanıtıldı. Google mühendisleri bu dili mevcut yazılım dillerinin olumsuz etkilerini göz önünde bulundurarak tasarladılar. Sunucu tarafı avantajları ve öğrenmesi kolay özellikleri nedeniyle go dili kısa sürede çok popüler hale geldi. Aslında birçok yazılım geliştiricisi Go'yu geleceğin sunucu dili olarak görüyor. 

Teknoloji devleri de Go dilini kullanıyor. Facebook, Amazon, Google, Apple ve Twitter dahil birçok teknoloji şirketi go dilini kullanıyor.

Go yazılım geliştiricilerinin kazandığı ortalama yıllık maaş, bunu duyanları şaşırttı. Go dilini kullanan yazılım geliştiriciler, yılda ortalama 550.000 ila 800.000 Türk Lirası kazanabilir.

Tepkiniz Nedir?

like
5
dislike
0