Çanakkale Zaferi'nin 106.Yıldönümünde: Çanakkale Savaşı'na Odaklanan 8 Yapım

Dünya tarihinde olduğu kadar ülkemiz tarihinde de büyük izler bırakan Deniz Zaferi'nin 106. yıl dönümünde Çanakkale'de bu büyük zaferi bir kez daha anmaya hazırlanıyoruz. Çanakkale Savaşı pek çok filme konu olmuş ve önemli kılmıştır.

Çanakkale Zaferi'nin 106.Yıldönümünde: Çanakkale Savaşı'na Odaklanan 8 Yapım

Birinci Dünya Savaşı'nın en önemli cephelerinden biri olan Çanakkale savaşı, bir anlamda tarihin akışının değiştiği bir cephe olarak kaydedildi. İstanbul'u alacağına emin olan İngiliz ordusunun basıp kendi paralarını getirdiği bu cephede çatışma aylarca sürdü. 18 Mart tarihi Çanakkale Deniz Zaferi olarak tarihimize altın harflerle kazınmıştır.

Tabii böylesine önemli bir olay beyaz perdede kendine yer buldu. Bazı örnekler oldukça ortalama olmakla birlikte Çanakkale Savaşı'nın merkezinde yer alan pek çok film ve dizi bulunmaktadır. Bazılarını sizin için topladık.

|Son Umut (Water Diviner)

Üç oğlunu Çanakkale Savaşı'na gönderen Avustralyalı çiftçi Connor Russell Crowe ile yaptığı bu yapımda, yakında İstanbul'da başlayıp Çanakkale'de devam eden oğullarının izlerini bulacak. Yılmaz Erdoğan ve Cem Yılmaz'ın da yer aldığı yapımın IMDB notu 7,1.

|Tell England

Bu 1931 filmi, Çanakkale Savaşı ile ilgili aynı adlı kitabın uyarlamasıdır. İki İngiliz gencinin savaş sırasında yaşadıklarını anlatan eser, cephenin diğer tarafında yaşananları anlamaya yardımcı oluyor. Ayrıca bu savaşla ilgili ilk film olarak kaydedildi.

|Çanakkale Yolun Sonu

Kurtlar Vadisi dizisindeki Memati rolünden tanıdığımız Gürkan Uygun'un başrolde olduğu aylar süren mücadeleyi ve cephede yaşananları konu alan bir film. Umut Kurt ve Berrak Tüzünataç gibi isimlerin yer aldığı yapım IMDb'de de 7,5 puan aldı.

|Bir Millet Uyanıyor

And Nation Awakens, zamanının birçok önemli oyuncusunu bir araya getiren Çanakkale başta olmak üzere 1. Dünya Savaşı olaylarını anlatıyor. Çanakkale'de büyük başarılara imza atan 96. alayın kalıntıları bu kez Devrim Savaşı için bir araya geldi.

|Gelibolu

Gelibolu Savaşı, Avustralyalıların ulusal farkındalık kazanmasını sağlayan en önemli faktörlerden biri olarak gösterilmektedir. Savaştan sonra Gelibolu, Avustralyalıların kendilerini ilgilendirmeyen bir savaşta yaşadıklarını, artık İngiltere için savaşmak istemediklerini anlayan iki Avustralyalı asker aracılığıyla anlatan başarılı bir film.

|Çanakkale Destanı 1915

2000'li yılların başında başarılı örneklerini gördüğümüz kuruluş dönemini anlatan yapımlardan biri de Çanakkale Destanı 1915'tir. 2. Dünya Savaşı'nda Normandiya'da yaptıklarını öve öve bitiremeyen Hollywood'un elinde olsa şimdiye kadar 654789 tane filmi çekilmiş olacak olan Çanakkale Savaşı ile ilgili en iyi belgesel/filmlerden de biridir. 

|Son Kale Çanakkale

Çanakkale Savaşı'nın tartışmasız en kapsamlı belgesi olan ve olayları kronolojik olarak ekranlarda gösterilen Son Kale, anlatısını geniş çaplı rekonstrüksiyonlarla destekliyor.

|Çanakkale Geçilemedi 

1915 savaşının 90'lı yıllarında, savaşın zıt cephelerinde yer alan ülkeler ilk kez bir araya gelerek bu üretimi ortaya çıkardı. Avustralya, Yeni Zelanda, İrlanda ve Galler ve TRT ile işbirliği yapılan bir yapımda savaşın askeri ve insani yönleri tartışıldı. Türkiye dışındaki tüm ülkelerde daha sonra yapım aşamasında bulunan Büyük Britanya'dan bağımsız olarak solda da bahsedilmektedir.

|Türk İşi Dondurma

Çanakkale savaşı sırasında Avustralya'da bulunan iki Türk'ün mücadelesini anlatan ve Sultan'ın cihat çağrısını duyan Türk İşi Dondurm, izleyiciler arasında karışık izlenimlere neden oldu.

Tepkiniz Nedir?

like
1
dislike
0